Četkice slične današnjim, potiču iz Kine da bi se u zapadnoj civilizaciji pojavile u XVIII veku. Sve do početka XX veka one su bile privilegija bogatih slojeva.
Pranjem zuba četkicom može se očistiti oko 60% zubnih površina koje su dostupne, dok se za čišćenje manje dostupnih površina moraju upotrebiti i druga sredstva (zubni konac, čačkalice za zube, interdentalne četkice). Treba imati u vidu da se čak i primenom velikog broja drugih sredstava za oralnu higijenu, zubi nikada ne mogu idealno očistiti.
Četkica može biti izradjena od prirodnih vlakana (kozija dlaka, svinjska čekinja, jazavičeva dlaka) ili od sintetičkih vlakana (najlon, perlon, i sl.). I ako postoji verovanje da je uvek bolje ono što je prirodno, kada je reč o četkicama za zube, činjenice govore suprotno.
Prirodna vlakna apsorbuju i do 30% vode, nabubre i omekšaju, pa im je efekat čišćenja slabiji. Nakon pranja zuba, treba im više vremena da se osuše. Veštačka vlakna apsorbuju 6-8% vode, neznatno bubre, slabo zadržavaju nečistoću i bakterije, čvrsta su i teže se troše.
Najčešće se preporučuje četkica srednje tvrdoće, dok su meke i ekstra meke posebno pogodne za decu, jer su njihova oralna tkiva nežnija.
Kada vlakna četkice promene pravac i počnu da se kidaju, četkicu treba zameniti novom, jer istrošena četkica ne odgovara osnovnoj funkciji i može oštetiti oralno tkivo. Kod normalne upotrebe (2 puta dnevno), vek trajanje četkice je 2-3 meseca. Posebnu pažnju obratiti dečijim četkicama, jer su mala deca sklona da pri pranju zuba žvaću vlakna što može skratiti vek četkice.
U stomatološkoj ordinaciji DentalLux možete dobiti savete i besplatan pregled vaših zuba. Posetite nas i saznajte više o vašim zubima.